Karaman Haber
  • 27 Nisan 2017, Perşembe 11:22
NecdetBAŞTOKLU

Necdet BAŞTOKLU

Seni Özlüyoruz Muammer Baran Abi

SENİ  ÖZLÜYORUZ MUAMMER BARAN ABİ               

1926 Yılında  Karaman merkezindeki lel hamamı yanındaki evlerinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Karaman’da diğer öğrenim inide Konya ilinde tamamlamıştır. Mezun olduğu Karamanda ki mektebine Fransızca öğretmeni olarak tayin edilmiştir.

Beden ve ruh disiplinine önem verir, prensip sahibi, güvenilir, sevilir, sayılır, dedikodu yapmaz, laf taşımaz, sözüne ve özüne sadık, herkesin şerrinden emin olduğu ve güvendiği tam bir Karaman beyefendisiydi.

Muammer ağabeyimiz çok bonkör bir insandı. Eline geçen her nimeti paylaşır, karşılıksız ikram ederdi. Kendisine ait meyve bahçesindeki elma, erik, kaysı vb. ürünleri Müslüman malı ortak diye dağıtırdı. Pazar yerinde bir kilo bile meyve sattığı görülmemiştir. Karşılıksız sevgi olan çocuk sevgisi, cebindeki şekeri hiç eksik ettirtmezdi. Para bulunur, hatır bulunmaz der, gönüllere girer, gönüller yapardı.

 

Askerliğini yedek subay olarak yaparken,  kule atlama esnasında, paraşütün geç açılması neticesi şoka girmiş kendine zor gelmiştir.

Ağabeyimiz ibadete çok önem verir, önceleri üç aylar orucunu tutarken daha sonraları yıl orucunu tutmaya başlar. Bayram günleri hariç yılın tüm günü günde bir kez yediği akşam yemekleriyle iftar eder, arkasından hemen oruca niyet ederdi. Namazlarını büyük camilerde cem atla kılar, zaman zaman müezzinlik yapardı. Bir genç kızda görülecek edep, iffet ve nezaket duygusuyla muhatabını sıkmaz usandırmazdı.

Beka alemine göçlerinin seneyi devriyesinde, bizde acizane Rahmetle yad edip, birkaç güzel hatırası paylaşalım dedik.

Muammer ağabeyimiz camide, cemaat la kılınan namazdan sonra, tespih atı müteakip dua için eller semaya açılınca  ağabeyimiz ellerini açmaz. Yanında bulunan cami sakinlerinden biri ağabeyimizi dirseğiyle dürterek, ima ve hal lisanıyla ellerini kaldırmasını söylemeye çalışır. Fatiha yı müteakip ağabeyimiz büyük bir nezaketle “Efendi  Cenabı Hak kullarının ellerine bakmaz, onların kalbine bakar” der.

Muammer bey memurlar lokalinde arkadaşlarıyla beraber muhabbet edip hatıraları tazelemektedirler. Samimi arkadaşlarından Esat bey başta, tüm arkadaşları ağabeyimizi kucaklayıp etkisiz hale getirmek isterler. Zira saçını kestirip banyo yaptırmak düşüncesindedirler. Ağabeyimiz ani bir çeviklikle ellerinden kurtulur, kendini tuvalete kapatıp kapıyı arkadan kilitler. Esat bey ve arkadaşlarının ısrarla yalvarmalarına aldırış etmeyip cevap bile vermez. Abiler telaşlanırlar, panik hali artar. Kendisine herhangi bir zarar vermesin diye Polise haber verirler. Polis olay yerine hemen gelir, kapıyı çalar ve kendini tanıtır. Kapıyı açıp dışarı çıkmasını söyler. Muammer ağabeyimiz nihayet içerden cevap verir. ”Tuvalete kendimi kilitlememe sebeb olan tüm arkadaşlarım hakkında kanuni hiçbir takibat yapmayacağınıza söz ve güvence verirseniz dışarı çıkarım der. Görevli polis memurlarınca gerekli söz ve teminat verilir. Abimiz tebessümlerle dışarı çıkar.

1993 kış aylarının birinde, ortalık çatır ayaz çatır buz. Nefes alırken bile soğuk burun deliklerimi yakıyor. Talebe arkadaşlarımın evinde muhabbetin uzaması münasebetiyle sabah yakın evime dönüyorum. Ak tekke yakınlarında Muammer ağabeyimle karşılaştım. Ortalıkta kimsecikler yoktu. Abi yazlık kırmızı elbisesi içinde, tüm soğuğa meydan okurcasına, dimdik savaş kazanmış komutan gibi tüm heybetiyle duruyordu. Elini öpmek istedim, öptürmedi. Kendisinden dua istedim. Kabe de kanlı gözyaşlarıyla tüm ümmete dua ettim oradan geliyorum dedi, süratle uzaklaştı.

Muammer ağabeyimiz Vatan, Millet, bayrak ve istiklal marşını çok severdi. Bayramlara ve bayrak törenlerinde hazır bulunur. Gür sesle hazır ol da istiklal marşını, en güzel şekilde söyler ve öğrencileri selamlardı. Öğrencilerden biri kendisine hediye edilen mızıkayı, istiklal marşını çalması için ağabeyimize verir. Ağabeyimiz biraz uğraştan sonra marşı çalar. Öğrenci arkadaşına bu mızıkayı nerden aldın diye sorar. Oda halam hediye etti der. Muammer ağabeyimiz bu mızıka iyi değil der, zira iyi bir marş iyi bir mızıka aleti ile çalınır der.

Ağabeyimiz bir gün yolda giderken kavgaya şahit olur. Kapışmayı müteakip tarafların biri, diğerine ağza alınmayacak küfürler savurmaktadır. Hadiseye şahit olan ağabeylerimiz,  Mukattesat a yapılan sinkafın cezası nedir diye sorar. Ağabeyimizin verdiği cevap kitaplık çapındadır. “Hiçbir ceza lazım gelmez. Zira Cenabı Hak zatına, sinkaf yapan kulunun kendine harb ilan etmesine müsaade etmiştir. Kendisini unutturmuştur. Allah’a harb ilan eden zavallılar bu güne kadar hiç bir savaşı kazanamamıştır” der.

Muammer abimizin arkasına 5-6 genç takılır. Bıkmadan usanmadan deli muammer diye bağırırlar. Bir müddet sonra abimiz durur ve geri döner.. tebessümle gençlere yaklaşır şefkatle aziz kardeşlerim bir insana 40 defa deli derseniz deli olur… zira 39 oldu lütfen 40.yı söylemeyin gençler özür diler mahcup bir şekilde ayrılırlar.

Karaman lisesi önünden geçerken sınavdaki talebeler, muammer abimizi görürler. İmtihanın en zor sorusunu pencereden abimize sorarlar. Aldıkları cevap kitaptakinin aynısıdır. Tüm hadiseye şahit olan hoca tebessüm eder Muammer abinin hatırına ben hiçbir şey görmedim der.

Muammer abimize bir gurup genç, sevdiği kadını istasyonda gördük diye müjde verirler. Abimiz heyecan ve sevincinde ne diyeceğini şaşırır. Cebinde bulunan tüm parasını bahşiş olarak gençlere verir. Etraftaki esnaflar müjde yalan gelen giden kimse yok derler. Abimizde yalanına tüm paramı verdim .  gerçeğine canımı verirdim. Aşka aşık Muammer abimiz Karamanın tüm sokaklarını gezer bütün evlere tek tek sorar. “EŞİM SEMİHAYI GÖRDÜNÜZMÜ…”

Muammer ağabeyimiz vakit namazını kıldıktan sonra camiden çıkmak üzeredir. Kardeşlerimizden biri ağabeyimizin çizmelerini çevirir ve önüne koyar. Çok duygulanmıştır ağabeyimiz, gözleri dolar, hüzünlü titirek ve şefkatli bir sesle “Demek ki bu memlekette bizim çizmeleri çevirecek insan da varmış der. Kardeşimize uzun, uzun dualar eder.

Muammer ağabeyimiz Salih bir gönül dostuydu. Bizlerin ve sevenlerinin dua ağacıydı. Memlekete, tüm ümmete karşılıksız dua ederdi. Herkesi muhabbetle, tüm gönül sıcaklığıyla kuşatır, her gittiği yere rahmet ve bereket fiyüzat iklimi taşırdı. Herkese kendini sevdirmişti. Can emanetini Rabbına teslim ettiği düğün günü, görülmeye değerdi. Karaman tarihinde  kimseye nasip olmayan merasimlerden biri Muammer ağabeyimize nasip oldu. Manevi görevinin beklide ifşa edilmemesi sırlarının gizlenmesi için böyle bir yaşam biçimini tercih etmişti.

Evet seni çok özledik muammer ağabey. Gülen,  yüzünü,  dünyalık hiçbir kavganın önemli olmadığını. Allah’ mülkünün herkese yeteceğini, rızka Rabbımızın kefil olduğunu, akıl nimetinin ne büyük bir lütuf olduğunu, bir öğünle yıl orucu tutulabileceğini, kimseyi incitmemeyi, kimseden incinmemeyi, sıkıntıda olan hemşerilerine her zaman dualarına icap etmeni, evet seni çok özledik. Bizlerde sevgili ağabeyimizin ruhu için bir Fatiha üç İhlası şerif okuyalım inşallah. 

 Necdet BAŞTOKLU


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P
    Takımlar O G B M Av P

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 24.10.2017 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık